Tap to unmute

Profesor Marcin Matczak. Wolność słowa dla każdego?

Udostępnij
Umieść na stronie
 • Opublikowany 24 wrz 2022

Komentarze • 911

 • MyFafarafa
  MyFafarafa 4 miesięcy temu +47

  Pan profesor jest zwyczajnie zwolennikiem czegoś w stylu "Ministerstwa Prawdy" Wolność słowa owszem, ale przecież nie dla wszystkich.

  • Antoine Halik
   Antoine Halik 4 miesięcy temu +1

   o to, to.
   Zwykły totalniak, jak ci opisywani już kilkadziesiąt lat temu przez Orwella, a z naszego swojskiego podwórka - przez J. Zajdla np w "Paradyzji".

  • Marek Andrzej
   Marek Andrzej 4 miesięcy temu +1

   @MyFafarafa Mądrogeo miło posłuchać, trafny komentarz :)

  • marta fi
   marta fi 4 miesięcy temu +3

   @MyFafarafa masz ode mnie lajka .

  • MyFafarafa
   MyFafarafa 4 miesięcy temu +9

   Nie miałem żadnych uprzedzeń co do tego człowieka. Wywiadu wysłuchałem, bo lubię wywiady prowadzone przez panią Monikę. Nie trzeba żadnych uprzedzeń, wystarczy posłuchać co ten pan wygaduje. Pod powloką elokwencji kryje się zwykły, stalinowski bojówkarz. Tacy jak on organizowali nagonki na kazdego, kto myśli inaczej.

  • marta fi
   marta fi 4 miesięcy temu +3

   @magdob2012 ten człowiek nei jest w stanie zaskoczyć mnie niczym pozytywnym. Jest małym człowieczkiem, który mści się na córce blogera, bo nie potrafi obronić się za pomocą argumentów - taki z niego prawnik pożal się boże.

 • Biała Wilczyca
  Biała Wilczyca 4 miesięcy temu +43

  Oglądam wszystkie Pani wywiady i po raz pierwszy widziałam człowieka NIKT. Nie wiem kim jest Pan profesor Matczak. Usłyszałam banały, dogmaty i psychologię dla amatorów. Zapalczywość w walce przyprószona obyciem, ale buzująca jak wulkan w środku. Ten człowiek nie ma osobowości i wewnętrznego kodeksu. Plastelina modelowana przez system. Żadnych inspiracji, nowych idei, zaskoczenia mądrością jak na profesora przystało. Jakie czasy, takie elity intelektualne. Smutne.

  • Frank Drebin
   Frank Drebin 3 miesięcy temu

   @Grzesr nie ma zadnego ale ….

  • Cyber Sim
   Cyber Sim 3 miesięcy temu

   Dziękuję. Nie umiałabym tak celnie podsumować.

  • Antoine Halik
   Antoine Halik 4 miesięcy temu +2

   Smutne jest to, że "jakie czasy - takie elyty" - które robią teraz za kształcących nowe pokolenia.
   Nie potrzeba wielkiej przenikliwości i bystrości umysłu żeby wydedukować, jakie czasy stworzą tak "wykształcone" kolejne pokolenia.
   Już od dłuższego czasu twierdzę, że człowiek chcący być wykształconym - za wszelką cenę unikać powinien wszelkich profesurów i innych kryptolewackich "ałtorytetów" - niezależnie czy na nowomodnych Wyższych Szkołach Gotowania na Gazie czy też "prestiżowych" SGHach i innych tego typu kuźniach umysłów, czy raczej - stali do podkuwania baranów.

  • Frank Drebin
   Frank Drebin 4 miesięcy temu +8

   Czlowiek Nikt - piekne okreslenie :-) I toto ma niby ksztaltowac charaktery mlody h ????? Pleasssssss

  • Grzesr
   Grzesr 4 miesięcy temu +1

   Ale dokładnie co nie pasowało ? Wątek o kierowaniu się nadmiernie emocjami był ok. O dwóch stronach osądu danego zagadnienia też. O tonowaniu osądu gry trzeba to napisać. Może nie zauważyłem tych banałów...:)

 • Ham radio files
  Ham radio files 4 miesięcy temu +11

  Teoria, że języka powstał, żebyśmy się nie bili? Panie Matczak, chyba nie kupię tej teorii. Plus Pana poglądy na osoby o prawicowych poglądach, że są zwolennikami siły świadczą, że Pana słynne wykłady z filozofii mają chyba słabą podbudowę :)

 • Tomasz Szypulski
  Tomasz Szypulski 4 miesięcy temu +95

  Wszyscy już czekają na Olszańskiego. Im większy sprzeciw tym większa chęć zobaczenia wywiadu. Każdy widz będzie miał wówczas możliwość wyrobienia zdania o tym człowieku. Narzucanie z kim można przeprowadzać wywiad a z kim nie jest śmieszne. Mówiąc eufemistycznie. Takie narzucanie jest właściwe dla mediów mainstreamowych. Ten kanał był zawsze ponad to.

  • Jerzy Piskorowski
   Jerzy Piskorowski 4 miesięcy temu +2

   @Jakub Zgutka - i tu się mylisz - pani Monika zaprasza tych o których wywiad proszą widzowie

  • Adrian Yb
   Adrian Yb 4 miesięcy temu +4

   tu nie chodzi o wyrobienie zdania na temat Olszańskiego, bo facet obraża i wygraża innym co powinno go wykluczać z jakiejkolwiek dyskusji. Jaruzelska robi to wyłącznie dla zasięgów

  • Jakub Zgutka
   Jakub Zgutka 4 miesięcy temu +6

   Każdy może wyrobić sobie zdanie już teraz, patrząc na to, co Olszański robi we własnych kanałach. Widocznie zdaniem profesora Matczaka rozmowa z Olszańskim nie jest wartościowa, więc to zdanie wyraził - w końcu mamy wolność słowa. Nie było tu narzucania, kogo wolno zapraszać.

 • Benia Krzyk
  Benia Krzyk 4 miesięcy temu +52

  Gość gra gestami i uśmiechem jak po dobrych amerykańskich szkoleniach z wystąpień publicznych.

  • juzwabutrym
   juzwabutrym 3 miesięcy temu +1

   @Cyber Sim 🤣🤣🤣🤦🏻‍♂️

  • Cyber Sim
   Cyber Sim 3 miesięcy temu +2

   @juzwabutrym Oraz można zrobić odwrotnie, jeśli ktoś ma wyczuloną percepcję inaczej niż Ty. Ja też wolę czytać bardziej z ciała. Bo ciało nie kłamie.

  • juzwabutrym
   juzwabutrym 3 miesięcy temu +2

   można wyłaczyć obraz i posłuchać, bo to słowa mają tu znaczenie .. rany..

 • Anabuki S.
  Anabuki S. 4 miesięcy temu +30

  panie profesorze, pański syn głaszcze i pieści słowem swoich słuchaczy? daj pan spokój. 😕 są granice hipokryzji.

  • Anabuki S.
   Anabuki S. Miesiąc temu

   @Maksi 007, posłuchaj ze zrozumieniem co na ten temat powiedział profesor, potem przeczytaj (ze zrozumieniem) co ja napisałem, a potem możesz sobie "hmmmmmmanić" 😛

  • Maksi 007
   Maksi 007 Miesiąc temu +2

   Syn hmmmm, za dziadka i pradziadka też pan/pani odpowiada i za wnuka...Mata to raper, to jest show biznes, który rządzi się swoimi prawami... Naprawdę trzeba to panu/ pani tłumaczyć???

 • Ewa Beniak-Haremska
  Ewa Beniak-Haremska 4 miesięcy temu +86

  A czy mówienie o innej osobie (i to tak długo), że jest nikim, nie jest "biciem słowem"? Pan profesor sam ostro potępia kogoś i jednocześnie ma za złe innym, że robią to samo:) Pani Moniko, pięknie dziękuję i pozdrawiam serdecznie, czekając cierpliwie na kolejne spotkania.

  • Mateusz Lis
   Mateusz Lis 3 miesięcy temu

   @aaa vvv Popieram, gdyby Aldona posłuchała kilka nagrań, na których ten człowiek się wypowiada, to myślę, że jej komentarza by tutaj nie było. Ten człowiek to choroba, a choroby się leczy, w przeciwnym razie doprowadzają do śmierci organizmu.

  • aaa vvv
   aaa vvv 3 miesięcy temu

   @Aldona Kończalska jak nie znasz Osrańskiego to nie zabieraj głosu.

  • Aldona Kończalska
   Aldona Kończalska 4 miesięcy temu +3

   @7777felekmam bardzo podobne spostrzeżenia.Wolnisc słowa jest zagrożona . Wystarczy jedna niefortunna wypowiedź osoby publicznej żeby kogoś skrytykować na forach z taka moralną wyższością albo się od razu skreśla publicznie. Nie znam sprawy z Olszanskim ale domyślam się że profesor Matczak został dotknięty w jakiś personalny sposób, sama z znam osoby z kotymi nie ma sensu rozmawiac , nie ma żadnej komunikacji , które chcą tylko zaszkodzić. Z ludźmi którzy straszą ,są agresywne i wulgarne nie ma sensu dyskutować.
   Uważam ze ta sprawa z Olszanskim ukazuje że ludziom się nie chce słuchać treści tylko patrzą na firmę, kontrowersja się lepiej sprzedaje . Brakuje dobrej woli w komunikacji i to jest u nas poważny problem.

  • Ewa Beniak-Haremska
   Ewa Beniak-Haremska 4 miesięcy temu +4

   @7777felek Wpatrzenie w drugą osobę nigdy nie jest dobre :)

  • Paul Wolf
   Paul Wolf 4 miesięcy temu +1

   @7777felek a teraz felku zastanów się dlaczego Wojciecha Olszański tak parówie Matczakowi powiedział? Żaden lewacki śmieć nie zapyta się, dlaczego Matczak trafił na czarną listę Kamratów?!

 • Małgorzata P.
  Małgorzata P. 4 miesięcy temu +35

  To mi się podoba w Pani rozmowach. Wiele osób jest niezadowolonych, że udostępnia Pani swoją przestrzeń do "promowania się" osób, których promować byśmy może nie chcieli a w praktyce pozwala nam Pani ich poznać, a często pozwala im się obnażyć. Tak było tutaj. Każdy wyciągnie z tej rozmowy swoje wnioski. Dziękuję.

 • Edyta Brużdzińska
  Edyta Brużdzińska 4 miesięcy temu +63

  Pani Moniko rzadko się zdarza w przestrzeni internetowej kanał na takim poziomie, szacunek jakim obdarza Pani rozmówców, potwierdza jak obiektywną, kulturalną osobą Pani jest. Wszystkie odcinku są bardzo smaczne. U Pani znajduję dyskusję, a nie monolog twórcy. Gratuluję i pozdrawiam.

 • RGK
  RGK 4 miesięcy temu +155

  Sam Pan powiedział: "Jeśli pozbawia się kogoś jakichś praw, to samemu nie powinno się z nich korzystać". Łatwo to mówić w odniesieniu do innych, ale trudniej zastosować wobec samego siebie.

  • Leonard Wachta
   Leonard Wachta 4 miesięcy temu

   @krtys prag co obejrzałeś? Nie rozumiem dlaczego zarzucasz Panu Profesorowi wulgarność.

  • krtys prag
   krtys prag 4 miesięcy temu +1

   @Leonard Wachta zdziwisz się. Obejrzałem. Bardzo specyficzna forma. Często wulgarna. Zrzucam to na karb tego że jest aktorem. Nie on jeden jest kontrowersyjny. Oczywiście gdyby tak miał się zachowywać u p. MJ to byłaby to klęska. Ale po pierwsze nie uważam żebym miał prawo kogokolwiek wykluczać z debaty publicznej. Po drugie liczę że właśnie u Pani MJ usłyszę jakąś treść. Powody, środki, cele. Przyznaję to ogromne ryzyko dla Pani MJ, ale ja bym zaryzykował. Nie ma co odkręcać głowy. Trzeba spojrzeć i spróbować zrozumieć. Tak uważam. Demokracja i wolność niesie ze sobą ryzyko tego typu poglądów ale cóż by była warta demokracja i wolność bez takiej szansy -ryzyka.? Byłaby atrapą. Tak uważam.

  • Leonard Wachta
   Leonard Wachta 4 miesięcy temu

   @krtys prag oglądnij chociaż jeden jego film. Mam nadzieje że zmienisz zdanie 😃

  • magdob2012
   magdob2012 4 miesięcy temu +1

   @Barb Home posłuchaj jeszcze raz, raczej niewiele zrozumiałaś

  • Barb Home
   Barb Home 4 miesięcy temu +2

   @krtys prag dokladnie, on moze krytykowac swojego kolege z pracy, Jablonowskiego, ale Jablonowski nie moze krytykowac nikogo, czyli co wolno wojewodzie to nie tobie starosto?

 • Hanna Czarkowska
  Hanna Czarkowska 4 miesięcy temu +188

  Mam wrażenie, że profesor Matczak wybiórczo stosuje się do zasad o których mówi.

  • Dane Prywatne
   Dane Prywatne 4 miesięcy temu +3

   hipokryta

  • Hanna Czarkowska
   Hanna Czarkowska 4 miesięcy temu +2

   @magdob2012 Trudno się rozmawia, to fakt, ale nie można uważać , że nie należy.
   To znaczy, jeżeli ktoś twierdzi, że w każdym jest pierwiastek dobra i zła, to nie mówi, że ktoś jest tylko zły.

  • Hanna Czarkowska
   Hanna Czarkowska 4 miesięcy temu +3

   @Pawel Polanski nie chce, by dostawał więcej czasu antenowego, tylko uważam, że ma prawo wyrazić swoje poglądy w kulturalnej rozmowie. To chyba różnica?
   Poza tym, nie twierdzę, że każdy ma go zapraszać. Uważam tylko, że jeżeli profesor mówi, ze każdy człowiek ma w sobie dobro i zło, to tak uważa. W tym jednym przypadku jest inaczej? Tu widzę niekonsekwencję.

  • magdob2012
   magdob2012 4 miesięcy temu +1

   @Pawel Polanski 👏👏👏👏

  • magdob2012
   magdob2012 4 miesięcy temu +2

   @Hanna Czarkowska wytłumaczył Hanno, że trudno jest rozmawiać z kimś, kto nie rozmawia tylko używa słowa jak kija bejsbolowego… to raczej brzmi logicznie a nie wybiórczo

 • krtys prag
  krtys prag 4 miesięcy temu +11

  Zaprosi Pani kogo chce. Ale ja się boję takich ludzi jak profesor Matczak, który uzurpuje sobie prawo do oceny kogo można wykluczyć z debaty publicznej. Dosłownie jakby był Duchem Świętym czy reinkarnacją Buddy w czasie nirwany. Sam zresztą stosując język nienawiści nazywając tego człowieka: memem.

 • GitBin
  GitBin 4 miesięcy temu +20

  Pan Profesor relatywizuje rzeczywistość. Kim jest Olszański każdy wie ale tu nie chodzi o niego a o każdego innego człowieka. Pan Profesor tworzy pewien niebezpieczny mechanizm, którym w sposób dowolny, zupełnie nieskrępowany możemy wykluczyć każdą osobę. Pozbawić jej wolności obywatelskich. Argumentacja jest wtórna: "bije słowem", "nie kocha przyrody", etc.

  • Antoine Halik
   Antoine Halik 4 miesięcy temu

   @Monika kliknąłem "zgłoś" - podrzega mnie Pani do przemocy.

  • Adam Kluska
   Adam Kluska 4 miesięcy temu

   @Monika w Twoich cywilizowanych krajach gwałciciel zmienia płeć i ma w dowodzie że jest kobietą, łapie go policja i trafia on do damskiego więzienia gdzie gwałci współwieźniarki. Szerzy się oburzenie a policja grozi tym ludziom bo są transfobami.

  • Monika
   Monika 4 miesięcy temu +2

   Profesor niczego nie wymyślił, to norma w cywilizowanych krajach. Szerzenie nienawiści i podżeganie do przemocy kończy wolność słowa.

 • Maciej Oleksiuk
  Maciej Oleksiuk 4 miesięcy temu +140

  Wolność słowa albo jest albo jej nie ma. Ktoś może nam się nie podobać, ale gdy zaczniemy go cenzurować po pierwszej wypowiedzi, bo stwierdzimy że to idzie w złym kierunku, to jest to zwykła cenzura. Musimy pozwolić na każdą wypowiedź i mieć nadzieję, że ludzie potrafią to własciwie ocenić. No chyba,że przez dziesięciolecia robiliśmy wszystko, żeby ludzie zatracili umiejętność tej oceny, bo po prostu chcieliśmy nimi rządzić i nie obchodziła nas ich ocena.

  • IJ
   IJ 4 miesięcy temu

   @Altera Ego [-eś] I tak się nie rozumiemy. Pozdro

  • Altera Ego
   Altera Ego 4 miesięcy temu

   @IJ Masz rację. I dobrze, że ujęłaś/eś to w cudzysłów, bo de facto jest to cytat z Cejrowskiego z 2008 roku. Użytkownik, do którego były te słowa kierowane powinien przyklasnąć, bo przecież to prawicowy autorytet. Ale myślę, że w 2008 miał jakieś 5 lat max, więc nie czai bazy, a do tego obraził tego "wspaniałego" prawicowego myśliciela.

  • Soso Spacesheep
   Soso Spacesheep 4 miesięcy temu

   @NewtonAnd przeciez dopiero co dupnęli dwòch baranòw, ktòrzy WERBALNIE cisnęli po Ukraińcach? A ta matka i syn co dostali 9 miesiecy w zawieszeniu za hate speech na prezydenta Gdanska? (Potem odwiesili im i poszli pierdziec w pasiaki).

  • Maciej Oleksiuk
   Maciej Oleksiuk 4 miesięcy temu +1

   @Soso Spacesheep Ale od tego są sądy a nie domorośli cenzorzy.

  • NewtonAnd
   NewtonAnd 4 miesięcy temu

   @Soso Spacesheep Za "hate speech" czy rasizm nie idzie się do więzienia. Dopiero lewica chce to wprowadzić. I to wybiórczo: "hate speech" jak coś, co nie zgadza się z ich poglądami, a rasizm też jedynie w jedną stronę (musieliby wsadzić BLM, gdyby w obie a oni tę organizację rasistowską chcieli uhonorować skompromitowanym co prawda od dawna, "pokojowym" Noblem). Do więzienia można iść za wzywanie do przemocy (i to też dość wybiórczo) i oby tak zostało. Nawet zwykła przemoc jest w praktyce różnie traktowana: przy oblaniu farbą ambasadora Izraela czy USA, nie byłoby wahania władz, czy reagować. Inne też jest podejście do demonstracji: brutalnie wobec przedsiębiorców czy narodowców a łagodnie wobec choćby ataków na kościoły z użyciem kamieni.

 • Małgorzata Matysiak
  Małgorzata Matysiak 4 miesięcy temu +6

  Pan profesor ma zdanie na każdy temat, ogarnia rzeczywistość, wie co dzieje się w TV publicznej, wie, że jest tam "hejt" oraz z czym się wiąże, ale jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie o stronniczość "Wyborczej" to okazuje się, że "nie śledzi wszystkiego" i że "dziennikarze popełniają błędy".
  Nie wiem, czy nie będzie mi szkoda czasu na dalsze słuchanie.
  Rzetelność i brak stronniczości?

 • Synantropijny Całokształt Organoleptyczny.

  Boją się dranie pana Olszańskiego. 👀

 • Marcin K.
  Marcin K. 4 miesięcy temu +17

  Wszyscy mają prawo do swobodnej wypowiedzi, ale nie jak ktoś głośno ksycy bo wtedy pan Matczak czuje się bity słowem :( no i wtedy pan Matczak chciałby odbierać prawo swobodnej wypowiedzi no ale jak ktoś odbiera to prawo to sam nie powinien z tych praw korzystac. Kurcze, panie psorze i jak to wszystko pogodzić ze sobą ? :D

  • marta fi
   marta fi 4 miesięcy temu +3

   Sowieci wiedzą jak to godzić - jak nie pasuje to do gułagu.

 • Do Tach
  Do Tach 4 miesięcy temu +17

  Matczak zarzuca Jabłońskiemu, że jest aktorem i aktorstwo wykorzystuje do złych rzeczy. Pan Matczak jest sprawny językowo i fachowo wciska nam źle rzeczy

 • J. P.
  J. P. 4 miesięcy temu +9

  Kiedyś słuchałem wykładów profesora i odbierałem je bardzo pozytywnie. Czegoś nie rozumiem albo nie wiem, bo to jest jakby ktoś zupełnie inny w tym przekazie. Mam odczucie agresji słownej Pani gościa w tym niemal monologu. Pani Moniko, pierwszy raz słucham i czuję, że to nie jest dobra rozmowa. Pozdrawiam, życzę wszystkiego dobrego.

 • Ewa Kotowicz
  Ewa Kotowicz 4 miesięcy temu +173

  Lubię pani audycje, bo nie ocenia pani rozmówców, pozwala na swobodę wypowiedzi, jest pani profesjonalna i kulturalna 🍀🌹

  • magdob2012
   magdob2012 4 miesięcy temu

   @Janek Mon obie telewizje są ukierunkowane wg określonej narracji. Przed pandemią uważałam tvn za wilne i w miarę obiektywne medium. W ostatnich 2-3 latach stało się „stylem”podobne do tvp, choć dalej muszę przyznać, że stara się utrzymać przynajmniej pozory obiektywizmu

  • magdob2012
   magdob2012 4 miesięcy temu

   @Lubię koty w czym ten problem? Że kulturalna i profesjonalna? 😳

  • magdob2012
   magdob2012 4 miesięcy temu

   @Norbas K. dlaczego wbrew pozorom? Czyjaś rola w historii lub bycie dzieckiem kogoś takiego wcale nie musi dawać pozoru, że któraś z tych osób nie jest inteligentna lub kulturalna. To tylko łatka i o tym też mówił Matczak

  • Ma ASa
   Ma ASa 4 miesięcy temu

   @Jim Lahey Nie zauważyłem jakiejś szczególnej wolności w TVN.

  • Jim Lahey
   Jim Lahey 4 miesięcy temu

   @Ma ASa no w tvp i polsat tak jest. W tvn, jest wolnosc.

 • Krzysztof Kudlinski
  Krzysztof Kudlinski 4 miesięcy temu +99

  Każdy człowiek ma prawo do wolności poglądów i wypowiedzi; prawo to obejmuje nieskrępowaną swobodę posiadania poglądów oraz poszukiwania, otrzymywania oraz rozpowszechniania informacji i idei wszelkimi środkami, bez względu na granice.
  Art.19 Powszechna Deklaracja Praw Człowieka. Pozdrawiamy ze Sztokholmu.

  • Rafal Sul
   Rafal Sul 3 miesięcy temu

   @Cpt Pepper to samo robią lewacy. Krzyczą o wolności słowa ale powiedz coś nieprzychylnego o LGBT i wtedy w lewakach wolność słowa zanika

  • Axar
   Axar 4 miesięcy temu

   @Paweł Kuźma to zależy co kto uważa za patologię, wychowałem się w komunie i wiem jak wygląda, dla mnie każdy socjalizm to patologia. Z kolei dla socjalisty patologią są wolny rynek i konserwatywny światopogląd. Dlatego powinno się do głosu dopuszczać wszystkich i starać się by przeciwstawne zdania mogły się ścierać

  • Mruuuczek
   Mruuuczek 4 miesięcy temu

   @Jarosław Zalewski Żymianach.

  • Anna Gajewska
   Anna Gajewska 4 miesięcy temu

   @Janek Mon Nadal nie obejmuje to elementów niematerialnych i symbolicznych: sponiewieranie Biblii czy dewocjonaliów po babci (czyli własnych), zakłócenia nabożeństw itp. Zresztą nawet zniszczenie cudzego krzyża, który można kupić za 30 zł, nie jest tym samym, co zniszczenie książki z biblioteki o tej samej wartości. Jednak z punktu widzenia materialnego prawa własności formalnie jest.

  • Anna Gajewska
   Anna Gajewska 4 miesięcy temu

   @Janek Mon Jakie przepisy masz na myśli? Nie jestem prawnikiem, ale tego rodzaju zachowania wydają mi się właśnie tym, co można objąć terminem "obrazy uczuć religijnych".

 • Gosia Gry
  Gosia Gry 4 miesięcy temu +23

  Podziwiam Panią redaktor, bo ja po sześciu minutach miałam dość, gościu pociska takie farmazony, że uszy więdną...

  • Aleksandra Rozek
   Aleksandra Rozek 4 miesięcy temu

   To chyba był sarkazm „ wysoki poziom” 😮

  • Adam Kluska
   Adam Kluska 4 miesięcy temu +2

   @Marcin Siudy masz bardzo niski poziom skoro to jest wysoki poziom dla Ciebie

  • Marcin Siudy
   Marcin Siudy 4 miesięcy temu

   Zbyt wysoki poziom

  • Kasia / Ask HR
   Kasia / Ask HR 4 miesięcy temu +2

   Ja wytrzymalam kilkanascie minut, rzeczywiscie trudno sluchac osob ktore bez porzadnej argumentacji przekonuja ze "tak jest bo ja tak mowie". Mozna byc przeciw zaproszeniu Olszanskiego (ja wlasciwie jestem) ale ta argumentacja jest fatalna;) kto decyduje co juz jest biciem slowem a co jeszcze mowieniem? Nieprzemyslane i bazowane na wlasnych odczuciach.

 • Piotr Roszkowski
  Piotr Roszkowski 4 miesięcy temu +33

  tzn. YT, Facebook i Twitter, Amazon pokazują, że żadnej wolności wypowiedzi w internecie nie ma w miejscach, które można zakładać, że mają duży zasięg, nawet gdy ich popularność rośnie może zostać w odpowiednim momencie ucięta.

 • krzysztof Lac
  krzysztof Lac 4 miesięcy temu +36

  Właśnie obejrzałem wywiad z W. Olszańskim i ze zdziwieniem stwierdziłem że nie "bił słowem"

  • Homo Sapiens
   Homo Sapiens 3 miesięcy temu

   @Sławomir Komorski Dzięki za link. Swoją drogą chyba jest to ponowne wrzucenie bo komentarz wyżej jest z przed 3 tygodni a film ma dopiero 5h na yt.

  • Sławomir Komorski
   Sławomir Komorski 3 miesięcy temu +1

   plclip.com/video/RziqMEeuXQo/wideo.html

  • Homo Sapiens
   Homo Sapiens 4 miesięcy temu +2

   Gdzie jest ten wywiad? Podasz link?

 • wikingagresor
  wikingagresor 4 miesięcy temu +6

  Z Pana Profesora mocno bije elityzm. Kim on jest, że może decydować o tym kto ma mówić, a kogo mamy kneblować. Nawet jak się trafi jakiś łotr nawołujący do przemocy, to nie można go kneblować, tylko publicznie wyzwać do debaty i upokorzyć pokazując miałkość jego argumentów.
  Dodatkowo to sformułowanie 'słowa jak kamienie/pociski' jest cichym przyzwoleniem na 'poprawność polityczną' i cenzurę.
  Ostatnia rzecz, jego diagnoza o sukcesie PiSu jest trafna, ale sam nie chce przyjąć jej do wiadomości.

 • Pterodaktyl
  Pterodaktyl 4 miesięcy temu +39

  Liczę na ciekawą i otwartą dyskusje.

 • Paweł .S.
  Paweł .S. 4 miesięcy temu +23

  Duże roszczrowanie gościem. On wie czym jest demokracja i wolność słowa? Treści piosenek syna jakoś nie chce cenzurować? Jakiś strasznie nerwowy przez cały wywiad.

 • Brutal Work
  Brutal Work 4 miesięcy temu +6

  Nie wiem kim jest ten pan, poza tym, że ojcem kogoś znanego. Po wysłuchaniu go, stwierdzam, że jest bardzo sprawnym mówca. Ale bo odrobinę głębszej analizie okazuje się, że jego wypowiedzi są wewnętrznie sprzeczne. I nielogiczne. Do tego wiele jego twierdzeń, jakoby prawd oczywistych, jest conajmniej merytorycznie wątpliwa. Jest też w jego myśleniu jakiś infanylizm. Może jest to poziom doktorski, ale od kogoś z tytułem profesorskim należały by wymagać więcej.

 • BJ
  BJ 4 miesięcy temu +6

  Wspaniałą rozmowa, dająca implus do przemyślenia własnych reakcji w czasie zetknięcia z kontrowersyjnym rozmówcą (już korciło,aby napisać "przeciwnikiem" 😉).
  Gratuluję i czekam na dzisiejszy wieczór...👏

 • Paweł Kwiatkowski
  Paweł Kwiatkowski 4 miesięcy temu +10

  Myślę, że robi Pani dobrze zapraszając Olszańskiego. Jeżeli ma coś do powiedzenia, co go skompromituje, to to zrobi. Publiczność wyciągnie wnioski. Ale kneblowanie ust... No nie wiem, nie czuję się przekonany.

 • Jan Sobolewski
  Jan Sobolewski 4 miesięcy temu +12

  Pani Moniko, bardzo dziękuję za możliwość wysłuchania tej, jak i wszystkich poprzednich dyskusji. To bardzo cenne dla mnie. Zdrowia i uśmiechu.

 • IJ
  IJ 4 miesięcy temu +22

  Panu profesorowi serdecznie polecam lekturę pewnej przedwojennej książki (A. F. Ossendowski - "Lenin"). Bohater tej książki też wiedział a priori(?), co dla innych jest najlepsze. Można się też dowiedzieć, jakie przyniosło to skutki. Rzecz jest w formie zbeletryzowanej, być może niewłaściwej dla profesorskiego umysłu, ale treść w takiej formie jest bardzo przystępna i dociera do każdego.

  • IJ
   IJ 3 miesięcy temu

   @Cyber Sim Nazwałbym to raczej rekomendacją. Pozdrawiam.

  • Cyber Sim
   Cyber Sim 3 miesięcy temu

   Chętnie skorzystam z tego polecenia.

 • Kat Za
  Kat Za 4 miesięcy temu +4

  Pani Moniko, czekam na rozmowy o ekonomii. Robie herbatkę i odsłuchuje :) pozdrawiam z Wrocławia

 • janny slow
  janny slow 4 miesięcy temu +10

  ,,Otagowałeś" właśnie Olszańskiego, Profesorze. Tyle w Panu jest sprzeczności, że aż dziw bierze, żeś Pan się nie zaplątał we własne nogi. Pamiętam Pana wypowiedzi nt szczepień. Z jaką gorliwością bronił Pan słuszności ich stosowania. Nie dość że prawnik, to jeszcze moralista i filozof. Mocno wybujałe ego.

  • Monika
   Monika 4 miesięcy temu

   W nic się nie zaplątał. Tam gdzie widzisz ego ja widzę pokorę.

 • Śmiejka
  Śmiejka 4 miesięcy temu +10

  Nie masz pojęcia p. Marcinie o kim Ty się wypowiadasz. Nikim to jesteś Ty...

 • Anna teresa Niewiadomska
  Anna teresa Niewiadomska 4 miesięcy temu +21

  Madrosc Jest Sztuka,,♥️♥️❤️❤️❤️

 • Ella Rataj
  Ella Rataj 4 miesięcy temu +17

  Dziękuję bardzo za pouczającą dyskusję (bez pouczania) i czekam z niecierpliwością na drugą część...a operatorowi (albo operatorom) kamery za wspaniałe kadrowanie. Pozdrawiam serdecznie.

 • Bogdan Hofman
  Bogdan Hofman 4 miesięcy temu +1

  Z całym szacunkiem do Pani , chciałbym zauważyć , że program oglądają nie tylko Pani studenci ale i inne osoby dla których należałoby się zwracać - szanowni państwo .
  Pozdrawiam

 • Maciek Kusztal
  Maciek Kusztal 4 miesięcy temu

  Cieszę się, że jest w internecie ktoś, kto pozwala wypowiedzieć się bez cięć, wycinania z kontekstu i przedrzeźniania osobom z różnych środowisk. W tym wypadku jeszcze niedawno nie sądziłem, że faktycznie są ludzie, którzy twierdzą, że przed 2015 telewizje, w tym TVP nie poniżały ludzi spoza samozwańczej elity (sam pamiętam np. jak odpowiednik perfekcyjnej Pani Domu na TVP1 wchodził do domu z 3 dzieci utrzymywanego przez budowlańca na umowie śmieciowej i kiedy dowiaduje się, że pan budowlaniec na co dzień jada "zupki chińskie" zaproponowała kaczkę po chińsku za jego tygodniową pensję), że ludzie oderwani od rzeczywistości działający zawsze w interesie kasty prawniczej są bezstronni, elitarni i walczą o praworządność i prawa człowieka (w tym prawo do wypowiedzi). Że można być elitą pomimo, że canceluje sie osoby chętne do dyskusji (poziomu argumentów Pana Olszańskiego nie znam, nie znam jego kanału, ale jeśli jest on taki, jak maluje to Pan Matczak to wypadałoby potraktować go publicznie jak Stanowski Jasia Kapelę - wypunktować z użyciem argumentów). I że jest jeszcze ktoś, kto twierdzi, że każdy może się wypowiedzieć na youtube albo facebooku, i nie zostać zbanowanym za legalne poglądy, które są niekomfortowe dla części oglądających. Dotąd myślałem, że tylko przeciwnicy malują tak pewne środowiska, a tu ktoś taki faktycznie istnieje.

 • Dariusz Chyb
  Dariusz Chyb 4 miesięcy temu +5

  Pogodzinie:Gratulacje dla Pani Jaruzelskiej, że nie zasnęła - cóż za nudziarz: banały plus machanie!

 • Elunia A
  Elunia A 4 miesięcy temu

  Dziękuję za tłumaczenie pewnych procesów, o których przeciętny człowiek nie może wiedzieć. Ciekawa dyskusja. Pozdrawiam serdecznie.

 • Marina Pyzynska
  Marina Pyzynska 4 miesięcy temu +19

  Kocham bicie slowem , szczegolnie u ludzi , ktorzy pieknie potrafia operowac jezykiem polskim . Jest estetyka i jest sila ! Sama slucham przede wszystkim tresci , ale forma jest rowniez wazna , Zostawiam lapke i dobre mysli dla P. Moniki , ale pana anty- dalej juz nie bede sluchac . Mysle . ze nie strace wiele ,

  • prawy sierpowy
   prawy sierpowy 4 miesięcy temu +11

   Dokładnie, taki sofista Matczak także używa języka jako narzędzia, a to ,że biję gałązkami oliwnymi, a nie cepem jak Olszański, nie czyni go wyrocznią.

 • Adrian Cybura
  Adrian Cybura 4 miesięcy temu +4

  A ja jestem bardzo ciekawy co ma do powiedzenia Pan Olszański. A głównie dla tego, że chciałbym zobaczyć co powie, co myśli taki człowiek, który będzie poza swoim studio i "kontentem" który robi. Kojarzę go i "zaszufladkowałem" jako pato streamera. Wątpię w to żeby sam na sam z kobietą przy stole rozmawiał podniesionym głosem i wrzeszczał jak kapral - w nawiązaniu do słów Pana Profesora. Poza tym jeżeli chcemy być uczciwi to nie możemy zabraniać komuś się wypowiadać tylko dla tego, że się z nim kategorycznie nie zgadzamy a wręcz go nienawidzimy. Stajemy się wtedy zero jedynkowi albo uwielbiamy albo nienawidzimy. I tutaj tłumaczenie Pana Matczaka jest nie spójne. Porównanie do głoszenia faszyzmu albo komunizmu jest nie trafione gdyż propagowanie tego jest w naszym kraju zabronione. My wszyscy i nasi przedstawiciele ustaliliśmy takie prawo. A mimo to dalej mamy w Polsce komunistów, którzy nazywają się inaczej i zachwalają ten ustrój ale w trochę innymi słowami i nie usuwamy ich z przestrzeni publicznej.
  Reasumując Pani Moniko trzymam za Panią kciuki!!

 • Krzysztof Sciepuro
  Krzysztof Sciepuro 4 miesięcy temu +7

  Typowy przedstawiciel dzisiejszej arystokracji funkcjonalnej, sytuujący sam siebie, arbitralnie- a jakże! - na pozycji jakobina. Żenujące.

 • Norbas K.
  Norbas K. 4 miesięcy temu +7

  Gwoli ścisłości Olszański nie jest aktorem a reżyserem. Druga sprawa z radykalizował swój obraz sceniczny na yt jak wszystko co nas spotkało w ciągu ostatnich dwóch lat. Wolność słowa rozwiewa nam wszelakie wątpliwości co do naszego interlokutora, wedle zasady 'do puki nie bylo internetów tylko matka wiedział żeś idiota'. P.Matczak też nie daje szansy na sprostowanie czy potwierdzenie tego co piszą lewicowe brukowce. Proponuje dać szanse Wojtkowi i wyrobić sobie zdanie po rozmowie z nim.

  • Grzegorz Pytlos
   Grzegorz Pytlos 4 miesięcy temu +1

   Jest aktorem PWST Kraków ..obecnie AST ...

 • MaKa
  MaKa 4 miesięcy temu +28

  Wolność słowa jest wolnością słowa. Nie myślę, ze Pani gość powinien w tej dziedzinie być wyrocznią, bo niby z jakiego powodu?

  • Justyna Nadmorska
   Justyna Nadmorska 4 miesięcy temu +1

   A czy syn profesora nie "bije słowami", cytuję: - "Jeb** Telewizję Polską. Jacek Kurski - ch** ci w dziąsło. (..)Przestań mi kur** rodzinę prześladować)”.?

  • Monika
   Monika 4 miesięcy temu

   Wolność słowa ogranicza nienawiść i podżeganie do przemocy. To nie wymysł profesora tylko społeczna norma w Polsce teraz nieprzestrzegana.

  • Austin Reuter
   Austin Reuter 4 miesięcy temu +1

   ​@Mystique To chyba znaczy, że Hitlerowi po prostu za późno ograniczono wolność słowa.

  • Anna Bień
   Anna Bień 4 miesięcy temu

   Hitler też kiedyś korzystał z wolności słowa.

 • Artur EN
  Artur EN 4 miesięcy temu +6

  Wolność słowa dla każdego.
  Dla każdego kogo lubi Matczak.
  Kogo nie lubi, temu biada i go zniszczy.
  Ot bolszewicka logika...

 • Marcin Marcin
  Marcin Marcin 4 miesięcy temu +6

  „J...ć PiS...” krzyczy synek Matczaka ze sceny. I kto tu bije słowem? Zdaniem Matczaka są równi i równiejsi...

 • Thorner
  Thorner 4 miesięcy temu +4

  Brak własnych mediów ogólnopolskich nie jest żadną przeszkodą w zaistnieniu w powszechnej świadomości potencjalnych wyborców, bo można sobie założyć kanał na PLclip, który może być spacyfikowany przez kilka osób? Nie wiem czego tu więcej, chamstwa czy głupoty?

 • Maximilian Braun
  Maximilian Braun 4 miesięcy temu +21

  cos tu nie gra. jezeli jestesmy subjektami swiadomymi i kazdy odpowiada za siebie, to inny moze wzywac do czegokolwiek on chce a ja podejme moja wlasna decyzie.
  Na przyklad: uznam ze ten wzywajacy jest "DURNIEM". Nawet jezeli ktos tzw. OBRAZA kogos, ja nie jestem odpowiedzialny za to co on gada. Jego gadka swiadczy tylko o nim.
  Jestem za wolnoscia slowa, niewazne co ten inny gada. Wszystko inne jest niesprawiedliwe i trzeba z tym walczyc.

  • Antoine Halik
   Antoine Halik 4 miesięcy temu

   o to, to. JE profesur mieni się liberałem, a marzy mu się zwykła goebbelsowska cenzura.
   Po jego linii - rzecz jasna.

  • marta fi
   marta fi 4 miesięcy temu +2

   Sowiecki system nauczył ich czego innego.

 • Niebieski Kocur
  Niebieski Kocur 4 miesięcy temu +5

  Nie samowite jest to uczucie gdy się widzi prowadzącą która słucha swojego gościa

 • M
  M 4 miesięcy temu +6

  Pierwsze 5 minut i pan mnie przeraził. Cenzura.. I już nie oglądam 🤦🏻‍♀️..

 • Barbara Godlewska
  Barbara Godlewska 4 miesięcy temu +14

  Tz prof Matczak jest miałki oceniając jak wychował syna a właściwie że go popiera jest po prostu bezczelny chce mieć wolność słowa ale tylko dla siebie i dla poglądów które on popiera

  • Master Of Puppets
   Master Of Puppets 4 miesięcy temu +1

   @Marcin Siudy źródło: Gazeta Wyborcza

  • Marcin Siudy
   Marcin Siudy 4 miesięcy temu +1

   A jakie P. M. Matczak ma poglądy? Proszę o źródła.

  • Monika
   Monika 4 miesięcy temu

   Niczego takiego profesor nie powiedział. Mówił, że szerzenie nienawiści i podżeganie do przestępstw zamyka wolność słowa. Tak jest w cywilizowanych krajach. To nie jest jego ogląd tylko norma, w Polsce teraz nieprzestrzegana.

  • Master Of Puppets
   Master Of Puppets 4 miesięcy temu

   pani syn też pewnie robi wiele rzeczy, o których pani nie wie. Dla mnie syn matczaka zupełnie nie jest problemem. W przeciwieństwie do synalka bodnara, który atakuje ludzi nożem. Podobnie jak wnuk bolka wałęsy. Jeśli typ wychodzi zdomu i atakuje kobiety nożem, to znaczy że w tym domu dochodzi do jakiejś głębokiej patologii...

 • Bartek BArtek
  Bartek BArtek 4 miesięcy temu +2

  Bardzo ciekawa rozmowa.
  Uważam że nasze poglądy uwypuklają się dopiero w momencie kiedy pojawią się poza naszym umysłem (zostaną powiedziane, napisane lub też wysłuchane albo przeczytane).

  • Misio Jogi
   Misio Jogi 3 miesięcy temu +2

   Dopiero, gdy podczas psychoterapii na głos powiedziałem komunikatem zrozumiałym dla terapeuty to, co noszę w sobie, ostrożnie i jak najadekwatniej dobierając słowa, zacząłem rozumieć samego siebie. Dzięki temu nazywaniu pojęć na głos nauczyłem się w ogóle precyzyjniej wypowiadać, szlifując styl komunikacji i po kilku latach mogę powiedzieć, że przyniosło mi to wiele satysfakcji i przyjemności z rozmów w takiej formie.

 • Master Of Puppets
  Master Of Puppets 4 miesięcy temu +8

  dużo banałów + komiczne próby pozycjonowania się na apolitycznego wyważonego intelektualistę.

 • Anna Gajewska
  Anna Gajewska 4 miesięcy temu +3

  4:15 Panie Profesorze, sarkazm to technika, sposób komunikacji, ale nie jest równoznaczny z cynizmem.

 • Dorota Iwan
  Dorota Iwan 4 miesięcy temu +9

  Pani Monika jest mądrą i subtelną kobietą, pełną klasy, a do tego niezwykle piękną.
  Słuchanie i oglądanie programu jest ogromną przyjemnością. Pozdrawiam serdecznie.

 • Adam Bednarski
  Adam Bednarski 4 miesięcy temu +6

  Wolność słowa, ale tylko wtedy gdy jest po myśli z linią Pana Matczaka. Reszta to bydło niewarte słuchania.

 • Jacek Nalepiński
  Jacek Nalepiński 4 miesięcy temu +11

  Szanowny Panie 17:56 kneblowanie a możliwość "znalezienia sobie przestrzeni w której można komunikować" to dwa różne światy.Jeśli chce Pan porozmawiać z żoną że trwoni pieniądze i usłyszy Pan - o tym nie będziemy rozmawiać, może Pan oczywiście wejść na wieżę ratuszową i wykrzyczeć to. Jest Pan kneblowany ale znalazł przestrzeń komunikowania.

 • Dorota Koblańska
  Dorota Koblańska 4 miesięcy temu +2

  Słucham, ale mam wrażenie, że to wszystko drepcze w miejscu i nie chce pójść do przodu. Tak naprawdę to jest rozmowa o indywidualizmie człowieka i o tym kiedy można mu zabrać głos.

 • Pieter Watson
  Pieter Watson 4 miesięcy temu +4

  W internecie od dawna jest ograniczona wolność wypowiedzi. Wystarczy napisać "nieodpowiedni" komentarz a zaraz zostanie usunięty. YT i FB to najwięksi cen.....zorzy świata.

 • ma ro
  ma ro 4 miesięcy temu +1

  4:46 Matczak: "wszyscy ludzie, którzy mają skrajnie narodowościowe i takie prawicowe poglądy, chcą wyglądać na twardych facetów". Z tej wypowiedzi wynika, że pan profesor zna wszystkich takich ludzi w Polsce. Możliwe? Pan Olszański (bo do niego nawiązuje gość) po prostu mnie rozśmiesza, ale jednocześnie zadziwia mnie, że Matczak traktuje go poważnie, do tego stopnia, że aż musi powiedzieć "on jest nikim". I to chyba świadczy, że nad profesorem górę biorą emocje... Trochę to zawstydzające.

 • LechoSlaw432Hz
  LechoSlaw432Hz 4 miesięcy temu +25

  Pani Moniko, wierzę że Pani intuicja i mądrość doprowadzi do wywiadu z p. Olszańskim. Sam jestem ciekaw co powie i jak się zachowa a przede wszystkim co będzie miał do powiedzenia. Jakim człowiekiem On by nie był ma prawo do wypowiedzi. Wszak najmądrzejsze jest słuchać ludzi którzy są na różnych biegunach i samemu wyciągać wnioski. Pozdrawiam Pani Moniko!

 • Kasiamanagement
  Kasiamanagement 4 miesięcy temu +3

  Nie wiedziałam kto to jest Olszański i rzeczywiście mówienie o nim daje mu popularność

 • Wanda Stasiak
  Wanda Stasiak 4 miesięcy temu +1

  Czy wszystko to co mamy w swoich umysłach, czyni nas ludźmi wolnymi ( na wszystkich poziomach ) ?

  • Mruuuczek
   Mruuuczek 4 miesięcy temu

   same umysły to mało - debil z bajsbolem Cię zniewoli i dlatego lepiej mieć broń jak chcesz być wolnym

 • Tomasz Tomzik
  Tomasz Tomzik 4 miesięcy temu +2

  Na wiele sposobów można tłumaczyć cenzurę, to tyle jeśli chodzi o lewactwo umysłowe, które tutaj wystąpiło. Panie Matczak a kto będzie określał kto mówi a kto bije słowem? Pan Matczak? Kto określa kto jest godny? Pan Madczak... ktoś kiedyś określał, czy życie żyda jest warte cokolwiek, czy żyd jest godzien bycia człowiekiem...

 • voytaekbee
  voytaekbee 4 miesięcy temu +2

  @8:49 Bardzo ładnie ujęty zawoalowany niuans być może odbijający być może poglądy p. profesora: mówiąc o pewnym ogólnie występującym negatywnym zjawisku, odnoszenie się do jednego medium ogólnie, per "choroba mediów" i odnoszenie się do drugiego przez jego nazwę, "po nazwisku" 😉 @14:17 "skok na media" dla pana profesora był tylko po 2015 😉 Może akurat chciał on powiedzieć tylko o wymianie kadr w 2015 bo odnosił się do sytuacji bieżącej, mówił o czymś, a nie o czymś innym ("skokach na media w ogóle"), ale pasuje to do poprzedniego zachowania 🙂. @16:18 Biorąc pod uwagę, że elity PRL-u nie zostały nawet zaopiniowane, nie mówiąc o pociągnięciu do odpowiedzialności prawnej (która też nie jest jakimś ekstremum), to "poczucie frustracji" leży bardzo blisko w mojej opinii "poczucia krzywdy". Zmianę ustrojową przechodziłem jako nastolatek, więc nie należałem do najbardziej zaangażowanych emocjonalnie pokoleń, ale określenie "frustracji" należy do wieloletniej narracji jednej ze stron nawet nie sceny politycznej, ale świata PRLu i było epitetem dla drugiej strony. Teraz, sam nie wiem, czemu, ale zrozumiałem półprawdę przenoszenia nacisku z powodu (brak oceny zachowań, postaw sprzed 89 w przestrzeni publicznej) na akcentowanie formy wyrażającej się we frustracji (okazywanie poczucia bezsilności przez osoby spoza elit PRLu).

 • Jerzy z Białowieży
  Jerzy z Białowieży 4 miesięcy temu +5

  No, niezbyt tolerancyjny ten profesor.
  Nie, rozmowa z kimś to nie jest promowanie.
  Odpieprzcie się od Jaruzelskiej. Jej program, jej dom - niech zaprasza kogo chce.

 • Tom & Jeery
  Tom & Jeery 4 miesięcy temu +61

  Ależ Pan Profesor zareklamował przyszłego gościa. oczywiście wbrew swoim intencjom.

 • Agata
  Agata 4 miesięcy temu +3

  30'- Bardzo trafna diagnoza. Niby "drzwi nie wywala" (bo skoro jestem na kanale pani Jaruzelskiej to chyba śmiało można założyć, ze traktowanie innych wielowymiarowo jest dla jej widzów ważne) ale i tak miło usłyszeć:).
  Co do pana Wojtka. Ushhhh, nie znoszę jego programu na YT, ale przyznaje, ze obejrzałam tylko kilka jego wypowiedzi (głównie dlatego, ze zemdliło). Nie moja bajka. Ani to jak mówi, ani to co mówi. No i dlatego chcialabym go zobaczyć u pani Moniki;). Może da się coś z tego pana pozytywnego wykrzesać. Jedno jest pewne, mial wspaniała żonę, niesamowity talent. Ją bym w sumie chętniej widziała na kanale Pani Jaruzelskiej, ale takiej mocy nawet Pani Monika nie ma.
  Pan Matczak- jestem zaskoczona, bo w mojej "bańce", ten pan jest niedobry hehe. no i proszę, jak to milo się rozczarować. Dziękuje za odcinek.

 • Krystyna Olszewska
  Krystyna Olszewska 4 miesięcy temu +171

  No proszę. Matczak sprzeciwia się agresji słownej. Paradne, że mówi to ktoś, kto straszył, że zaszkodzi córce Matki Kurka, bo akurat ona studiuje prawo i uczą ją koledzy Matczaka. Córka jest Bogu ducha winna, ale Matczak nie lubi jej starego, to ją załatwi. Ot bolszewicka etyka.

  • Monika
   Monika 4 miesięcy temu +1

   Przeczytaj ze zrozumieniem wypowiedzi matczaka. Żyj w swoim chorym świecie i nie odzywaj się więcej.

  • Monika
   Monika 4 miesięcy temu +1

   Tak, nie ma o czym mówić. Rozmawiasz z własnymi chorymi myślami. Żyj w swoim świecie. Bez odbioru.

  • Monika
   Monika 4 miesięcy temu +3

   Nie ma o czym mówić jeśli nie potrafisz odróżnić tekstu Matczaka od nawoływania do przestępstw i szerzenia nienawiści powszechnie karanego w krajach cywilizowanych. Bez odbioru.

  • Monika
   Monika 4 miesięcy temu +2

   @Justyna Nadmorska O czym ty mówisz kobieto ? jak można porównywać ten tekst do nawoływania do przemocy i szerzenia nienawiści co jest przestępstwem w cywilizowanych krajach.

  • Justyna Nadmorska
   Justyna Nadmorska 4 miesięcy temu +3

   @Monika ""Kiedyś mówiłeś że twoja córka idzie na prawo do Wrocławia, prawda? Wyślę ten twój defekacyjny tekst moim kolegom z Wydziału i poproszę, żeby go omówili na zajęciach w Jej grupie jako przykład mowy nienawiści. Zobaczymy, jak będziesz piszczał, jak wróci do domu" - napisał profesor Matczak na swoim Twitterze, co wywołało falę oburzenia."

 • Anna Sarzyńska
  Anna Sarzyńska 4 miesięcy temu +8

  Pani Moniko, bardzo dziekuję za kolejny ciekawy materiał.
  Mam pytanie z innego obszaru- czy jest szansa na kolejną edycję Szkoły Dialogu? Kiedyś wspominała Pani coś na ten temat, a potem jakoś ucichło.
  Pozdrawiam serdecznie.

 • marta fi
  marta fi 4 miesięcy temu +3

  Nie wysłucham tego wywiadu do końca - nie chciałam sobie psuć dnia.
  Zwłaszcza, że już początek rozmowy wróżył nie najlepiej - prawnik ten przyznał sobie prawo decydowania o tym, kogo może pani zapraszać, a kogo nie - buta kasty znowu objawiła najgorszą twarz.
  Przy okazji, mam nadzieję, że został poruszony tu temat pewnego wpisu pana Matczaka, kiedy groził on blogerowi ( Matka Kurka), a raczej groził jego córce, która w owym czasie studiowała prawo, że poprosi kolegów prawników z uczelni, żeby szczególnie ją potraktowali na egzaminach.
  Tak, jakże to szlachetni ludzi - ta kasta prawnicza z sowieckimi zwyczajami.

 • juzwabutrym
  juzwabutrym 3 miesięcy temu +1

  Jestem zaskoczony ilością obrońców Olszańskiego w komentarzach, jednocześnie ci sami ludzie mają kłopot ze zrozumieniem słów które padają w tym wywiadzie. Smutne.

 • basiaczerno
  basiaczerno 4 miesięcy temu +1

  prof. Matczak sam siebie powinien posłuchać, jakoś z boku. Bo jest w nim absolutną pewność swojej racji, i tylko to. Ja takiej postawy nie kupuję. Za to zdecydowanie kupuję postawę pani Moniki, która zawsze i z wszystkimi ROZMAWIA. Pozdrawiam najserdeczniej.

 • Artur Walczak
  Artur Walczak 4 miesięcy temu +9

  I to jest właśnie bełkot "oświeconych"elit, niemoc pogodzenia się, że zostali odrzuceni przez społeczeństwo.
  O tym od lat właśnie mówi Rafał Ziemkiewicz.
  Piękne studium przypadku ;)

  • Tajniak Pospolity
   Tajniak Pospolity 4 miesięcy temu

   @Monika Zwłaszcza w ustępie "czy ktoś kto głosi otwarcie, że trzeba pozbawiać innych praw sam może z nich korzystać".
   Przy okazji czy możemy zastosować rozstrzygnięcie tego dylematu do lidera opozycji w zakresie jego oświadczenia o "wyprowadzaniu przez kilku silnych ludzi prezesa NBP"?

  • Monika
   Monika 4 miesięcy temu +1

   Nie ma w tym żadnego bełkotu. Matczak jest jasny i klarowny.

 • Floyd AprilweatherJr.
  Floyd AprilweatherJr. 4 miesięcy temu +4

  Taka wolność słowna u Nas że planowanego gościa powineli na łubianki dobę przed wywiadem a przytoczył się klasistowski odklejony pseudo-elitarysta 😂😂

 • Jan Witkowski
  Jan Witkowski 4 miesięcy temu +69

  Możesz mówić co chcesz byle było to POprawne no i europejskie. Wybory we Włoszech się kłaniają panu w pas. Wolność nie polega na kneblowaniu przeciwników.

  • Altera Ego
   Altera Ego 4 miesięcy temu +1

   ​@Janek Mon Cały czas coś bredzisz o byciu cenzurowanym i jakie to złe, a teraz mam się wycofywać ze swoich poglądów, bo... Ci się nie podobają? XD I daruj sobie gadkę o zdrowiu psychicznym, bo w kontekście twoich wynurzeń brzmi to groteskowo.

  • Altera Ego
   Altera Ego 4 miesięcy temu

   @Kuba Trębacki Dziambor jest faktycznie nienajgorszy, a już w porównaniu np. do Korwina czy Brauna to erudyta.

  • Altera Ego
   Altera Ego 4 miesięcy temu

   @Janek Mon No to podaj przykład jednego chociaż, skoro jest wielu.

  • Kuba Trębacki
   Kuba Trębacki 4 miesięcy temu +2

   @Altera Ego Dziambor

  • Altera Ego
   Altera Ego 4 miesięcy temu

   @Kuba Trębacki A potrafisz mi wskazać inteligentnego, polskiego polityka prawicowca? Tylko powtórzę: inteligentnego, a nie pomyleńca z конфедерации typu Braun czy Korwin lub Mentzen. Mówię o osobach zdrowych psychicznie. Choć jeden przykład, chętnie posłucham.

 • Śmiejka
  Śmiejka 4 miesięcy temu +32

  W ok 30 minucie wywiadu mówi Pan "dostrzeżmy zróżnicowanie w sobie, a nie tylko jednostronność" - sam Pan sobie zaprzecza tym co powiedział na samym początku wywiadu o Wojciechu Olszańskim i jego możliwości do wypowiedzenia swojego zdania.

  • Maciejze
   Maciejze 4 miesięcy temu

   @Janek Mon tak, zdecydowanie, powinna zostać tylko Polska, Węgry i Rosja

  • Maciejze
   Maciejze 4 miesięcy temu

   @Janek Mon tak, zdecydowanie to jest wniosek który można wysunąć

  • Maciejze
   Maciejze 4 miesięcy temu +2

   ​@Danuta podam bardziej ekstremalny przypadek żeby lepiej zobrazować. Jakby ktoś publicznie nawoływał do zabijania osób o prawicowych poglądach albo Polaków to jest to osoba z którą powinno się rozmawiać bo przecież każdy ma prawo głosu? Czy może jest to osoba którą powinno się zamknąć?

  • Maciejze
   Maciejze 4 miesięcy temu

   ​@Danuta Nie wiem, ale teksty typu "Zajebie cię moim bagnetem francuskim skurwysynu" i podobne raczej nie pozostawiają wątpliwości. Gdzieś są granice których się nie przekracza. Wystarczy obejrzeć co się w "telewizji" tego pana wyrabia. Jako mem - śmieszne, branie tego na poważnie - niebezpieczne.

  • Danuta
   Danuta 4 miesięcy temu +4

   @Maciejze
   Czy hasło „idziemy po wasze dzieci” głoszone na marszach lgbt jest już groźbą czy jeszcze nie?
   Kto ma to oceniać?

 • tadekfecko
  tadekfecko 4 miesięcy temu

  No ciekawe. Znając niektóre medialne wypowiedzi gościa, spodziewałem się ultra politycznej rozmowy, a tu miłe zaskoczenie. Niemniej mam wrażenie, że jego opinie na niektóre tematy, źle współbrzmią z niektórymi jego wypowiedziami na te tematy z przeszłości.

 • The truth is out there...
  The truth is out there... 4 miesięcy temu +2

  Za te kilka mądrości, zapłacisz pan!

 • Beata Michalska
  Beata Michalska 2 miesięcy temu

  Naprawdę zachęciło mnie to do poszukiwania informacji o Olszańskiim:) choć do dziś nic o gościu nie słyszałam

 • Sara Nowak
  Sara Nowak 4 miesięcy temu +1

  1) pomaganie w ściąganiu jest bardzo dobre, bo buduje Solidarność, a masa wiedzy nie jest gwarancją powodzenia kraju (porównajmy sukcesy gospodarki Niemiec i Polski, choć szkoły niemieckie wymagają dużo mniej)
  2) wg mnie żadna ideologia NIE jest równie ważna jak po prostu pojedynczy czkowiek (i wierzący i nie wierzący )
  + ignorancja krzywd jest wg prawa (tez moralnego prawa) - jest współudziałem w krzywdzeniu
  + matka (dopóki jest życzliwa bezbronnemu dziecku) powinna być traktowana jak świętość i dawczyni w społeczeństwie ,której należy się wsparcie: psychicz.i materialne :) + nie ma ani 1 medycznego argumentu, że płód to rzekomo NIE jest Dziecko
  Proszę, nie ulegajmy okrutnym pomysłom ani propagandom ⛅

 • voytaekbee
  voytaekbee 4 miesięcy temu

  @9:06 Wydaje mi się, że nie można powiedzieć o pani redaktor, że jest bezstronna, bo swoje poglądy posiada i je wypowiada, ale uznaję to za przejaw rzetelności dziennikarskiej i realizowanie wysokiego ideału zawodu, otwartość na wszystkich ludzi i dawanie im szansy na udostępnienie siebie w jej formule informowania społeczeństwa, przekazywania widzom, kim jest zaproszona osoba w pewnym oddzieleniu od przekazu medialnego, również takiego, który czasem same te osoby wywołują wokół siebie.

 • alagod
  alagod 4 miesięcy temu +1

  Rewelacyjne👍BRAWO!!!

 • Piotr Dudar
  Piotr Dudar 4 miesięcy temu +1

  Rozczarował mnie Pan Matczak, początek interesujący, potem przewidywalne nudy. Udaje obiektywnego.

 • PLMefiu
  PLMefiu 4 miesięcy temu +2

  pierwsze 40 minut to niestety mowienie tego samego przez profesora, czyli zeby nie gadac z wiadoma osoba. Mogliscie Panstwo skrocic ten maraton niezadowolenia i przejsc do nastepnych tematów. Profesor mowi zeby nie brac osoby 0 1 bo kazda ma rozne cechy ale jednak takiej klasyfikacji uzywa. Dobry material i luzny czyli w dobrym stylu. Pozdrawiam

  • K M
   K M 4 miesięcy temu +1

   Jak na wykładowcę akademickiego, to wyjątkowo mało merytoryczny...Do tego zbyt emocjonalny, nastawiony na atak od pierwszego zdania...

 • Wojciech Mioduszewski
  Wojciech Mioduszewski 4 miesięcy temu +63

  Świetna dwunastominutowa reklama Olszańskiego :) Pozdrawiam Pani Moniko.

 • Krzysiek Lublin
  Krzysiek Lublin 4 miesięcy temu +5

  Te poglądy są zbyt pokrętne , celowo rozmyte , czasem z lekka infantylne ... Szkoda czasu na polemikę.

 • Maksi 007
  Maksi 007 Miesiąc temu

  Pan Matczak- klasa. Krótko i na temat. Nie każdy zrozumie, a powinien.

 • Blasco
  Blasco 4 miesięcy temu +2

  Nowe intro jest świetne!

 • Miłosz Popławski
  Miłosz Popławski 4 miesięcy temu +21

  Fantastycznie się słuchało, bardzo dziękuję.
  Cytat do zapamiętania na pewno, ze ludzie słuchają osób a nie słów.
  Nawet pod tym postem chwilkę po publikacji odcinka wpadł komentarz w stylu „nie mój gość, sorry”
  Co doskonale podkreśla to, ze jeszcze nie wysłuchaliśmy a już po wizerunku osoby stwierdzamy swoją narracje.
  Czekam z niecierpilowością na kolejną część w poniedziałek :)

  • Miłosz Popławski
   Miłosz Popławski 4 miesięcy temu

   @Mruuuczek ta odpowiedz padła chwile po puszczeniu premiery albo jeszcze chwilkę przed wiec nie mógł jeszcze usłyszeć co mówi.

  • Mruuuczek
   Mruuuczek 4 miesięcy temu

   ze ludzie słuchają osób a nie słów.
   Nawet pod tym postem chwilkę po publikacji odcinka wpadł komentarz w stylu „nie mój gość, sorry” - przecież na podstawie jego słów ta ocena. Czy koloru garnituru?

  • Miłosz Popławski
   Miłosz Popławski 4 miesięcy temu +4

   @Janek Mon Tylko pogratulować wiedzy.
   Pozdrawiam.

  • Miłosz Popławski
   Miłosz Popławski 4 miesięcy temu +4

   @Janek Mon możliwe, ze nic.
   Nie z każdej wypowiedzi trzeba coś wyciągać.
   Lepiej słuchać mądrzejszych ludzi ode mnie i od nich wyciągać wnioski.
   Na przykład takich jak gość w odcinku.

 • krystyna barylak bachner
  krystyna barylak bachner 4 miesięcy temu +4

  Wspaniała rozmowa, z dużą kulturą. Dziękuję bardzo. Pozdrawiam serdecznie.

 • Margo margo
  Margo margo 4 miesięcy temu +14

  Pan Matczak wypowiada się nie znając faktów. Powinien posłuchać co pan Olszański mówi. Co do formy...można się doczepić, ale audycje Osadowskiego i Olszańskiego to performance satyryczno-polityczny. Pan Olszański mówi bardzo mądre rzeczy!

 • reeezzz1
  reeezzz1 4 miesięcy temu +1

  Wolnosc słowa ale nie dla tych co "biją słowem" xD Dobre... teraz zalezy kto bedzie miał panstwowy aparat przymusu czy media w rękach będzie definiował co jest "biciem słowem" a co nie jest. Wolność słowa wymyslona została własnie po to żeby nikt tego nie miał prawa definiować. Wprowadzając takiego potworka jak "bicie słowem" czy "mowa nienawisci" przekreślamy możliwość istnienia wolności słowa. Żeby nie było nie bronie tutaj idioty Olszańskiego ale uważam że właśnie dzięki temu że wolność słowa istnieje nikt go nie bierze na poważnie bo sam się tym co mówi ośmiesza. Próba uciszania patologicznych idei sprawia że nie są one konfrontowane plus nadaje im status "uciskanych" co sprawia ze niektorzy ludzie tym bardziej zyskują grono sympatyków bo "cos jest nie tak skoro sie ich tak cenzuruje". Dodatkowo jeśli redaktor nie zaprasza kogoś dlatego żeby nie szerzył idiotycznych idei to oznacza że uważa swoich odbiorców za barany które same nie potrafią ocenić tego co mówi gość tylko "oświecony" prowadzący będzie mu mówił co jest słuszne a co nie bo widz jest za głupi na to żeby samemu wyciągnąć wnioski. Pani Moniko bardzo pozdrawiam i właśnie Pani (a nie cenzurujący i narzucajacy swoje zdanie propagandzisci) powinna sie uważać za prawdziwego dziennikarza.

 • Krystyna Olszowska
  Krystyna Olszowska 4 miesięcy temu +4

  "Kult siły kwitnie wśród bezsilnych" te słowa Pana są bardzo mądre !!!

 • Maria S.P.
  Maria S.P. 4 miesięcy temu

  Świetne intro!:-)

 • Joasia Konkel
  Joasia Konkel 4 miesięcy temu +13

  Doucz się bycie ... a co do wulgarności to jest prawdziwa , czego nie można powiedzieć o tobie , wyślij się w przeszlość jako paź króla Zygmunta tam będziesz szczęśliwy !

 • Radoslaw Kulak
  Radoslaw Kulak 4 miesięcy temu +98

  Pan Matczak stawia sie w roli wyroczni czyje odczucia sa uzasadnione a czyje nie.

  • Danuta
   Danuta 4 miesięcy temu

   @marta fi
   Ja wysłuchałam i nie żałuje, druga cześć zdecydowanie lepsza. Nawet nuta sympatii mi się pojawiła.

  • marta fi
   marta fi 4 miesięcy temu +3

   Nie wysłucham tego wywiadu do końca - nie chciałam sobie psuć dnia.
   Zwłaszcza, że już początek rozmowy wróżył nie najlepiej - prawnik ten przyznał sobie prawo decydowania o tym, kogo może pani zapraszać, a kogo nie - buta kasty znowu objawiła najgorszą twarz.
   Przy okazji, mam nadzieję, że został poruszony tu temat pewnego wpisu pana Matczaka, kiedy groził on blogerowi ( Matka Kurka), a raczej groził jego córce, która w owym czasie studiowała prawo, że poprosi kolegów prawników z uczelni, żeby szczególnie ją potraktowali na egzaminach.
   Tak, jakże to szlachetni ludzi - ta kasta prawnicza z sowieckimi zwyczajami.

  • Danuta
   Danuta 4 miesięcy temu +13

   @Radoslaw Kulak
   Też tak uważam, standardy dla innych są inne niż dla mnie.
   „Ja wiem” komu możemy dać głos a komu nie.

  • Radoslaw Kulak
   Radoslaw Kulak 4 miesięcy temu +9

   Swoja droga to praktycznie kazdy argument mozna zastosowac do niego samego

 • redtomas
  redtomas 4 miesięcy temu +18

  Kiedy całe grupy społeczne czy ideologiczne są cenzurowane to tak jakby były zamknięte w odosobnieniu. Czy takie osoby powinny odzyskać głos czy nie? Czy jeżeli nawołujemy do zabicia kogoś kto ma wielkie zbrodnie na sumieniu lub co gorsza jego sumienie jest na jego własne zbrodnie nieczułe, to to jest mowa nienawiści zasługująca na potępienie? Czy Norymberga była złem? Pan Matczak chce być "fajny" ignorując doświadczenia historyczne. Rozumiem że jest hołubiony przez lewicę, ale czy to dobrze że za atakowanie tych "innych"? Jestem humanitarny ale tylko w stosunku do tych z którymi się zgadzam. Czy Pan ma monopol na rację?

  • redtomas
   redtomas 4 miesięcy temu

   @elaza porowska zanim doszło do sądu (którego stronami właściwie zawsze byli mordercy) trwały formy lobbingu. Jak to zatem rozważać? Oczywiście popieram Norymbergę. Sam bym do niej nawoływał.

  • elaza porowska
   elaza porowska 4 miesięcy temu

   Norymberga byla sądem nie samosądem